Gaudího Barcelona – pro spanelsko-reality.cz

Pro mého klienta http://spanelsko-reality.cz vznikl tento článek.

Proč vznikl? Vše začalo anketou na FB – Máte raději pobřeží Costa Brava nebo Kanárské ostrovy? A protože se kolem 70% respondentů vyjádřilo, že právě Costa Bravu, vybrala jsem zajímavost z této oblasti.

A co vy? Co máte raději? Cestujete rádi?

 

Gaudího Barcelona

Nikdo neovlivnil Barcelonu tak jako Gaudí a bez Gaudího architektury by Barcelona nikdy nevypadala tak, jako vypadá dnes.

Kdo byl Antonio Gaudí?

Katalánský architekt, představitel katalánského modernismu. Většina jeho staveb je právě v Barceloně. Ale určitě znáte i katedrálu La Seu – Palma de Mallorca, kde se Gaudí značně podílel na její rekonstrukci.

Ale kdo doopravdy byl Gaudí?

Narodil se 25.června 1852 nedaleko Tarragony. Měl rád přírodu. Vystudovat přírodní vědy a poté architekturu. A právě příroda se svými motivy hodně v jeho díle objevuje. Stejně tak ho fascinovala také architektura z maurské éry a orientální motivy. Používal velmi osobité mozaiky a vitráže, kde se právě příroda (a orient) odrážela.

Gaudí byl velmi nemocný. Trpěl revmatoidní artritidou a mnohdy nemohl ani pořádně chodit. Byl vegetariánem, ne že by úplně chtěl. Ale bylo to lepší pro jeho revma. Nikdy se neoženil a svůj život zasvětil pouze své tvorbě. Jak svůj život žil, tak také zemřel.

Zemřel na následky střetu s tramvají, když se kochal pohledem na své jedinečné a největší a nejznámější dílo Sagrada Familia. To se psalo 10.června 1926.  Je pochován v kryptě tohoto kostela a v současné době probíhá kanonizační proces k jeho prohlášení za svatého.

 

Jedinečná a stále nedostavená Sagrada Familia

V českém překladu by se dalo říci Chrám smíření, zasvěcený Svaté rodině. Přesně tak to Gaudí myslel. Chrámu vévodí 18 věží, kde 12 z nich jsou apoštolé, 4 evangelisté, Panenka Marie a nejvyšší patří Ježíši Kristu.

Stavba tohoto unikátního chrámu započala v roce 1882. Po Gaudího tragické smrti se ukázalo nemožné pokračovat stejným způsobem ve stavbě. Ale i tak architekti zachovávají styl, kterým byl chrám započat. Gaudí chtěl stavbu financovat pouze a jenom z darů. To je zřejmě důvod, proč stavba tak dlouho trvá. Dokončení se plánuje na rok 2026, tedy na 100.výročí jeho smrti. Sagrada Familia se tak bude celkově stavit 144 let.

Částečně hotový chrám byl v roce 2010 vysvěcen papežem Benediktem XVI.

 

Další Gaudího architektonické skvosty

Jeho první důležitá práce je Casa Vicens v secesním stylu. Dům je vystavěn z kamene, hrubých červených cihel a barevných keramických obkladů ve stylu šachovnice s květinovým vzorem.

Neobvyklá Casa Mila, nebo-li La Perdera

La Perdera znamená kamenolom. Na tomto domě nenajdete téměř nikde přímou linii. A je jedno, jestli se to týká stěn, stropů nebo dveří. Je zde vše zakřivené, vyboulené a hrbolaté.

A ještě divnější Casa Batlló

Secesní stavba v centru města, kterou Gaudí přestavěl a dozdobil. Takže místo balkónů vidíte lebky, někde ze zdi vystupuje něco, co připomíná ptačí pařáty a na střeše jsou asi mimozemšťani. Každý v tom vidí něco jiného, a o to jde.

Za návštěvu také stojí Palác Güell v centru města a Parc Güell na kopci nad přístavem. V rozlehlém parku najdete na řadě místech Gaudího rukopis – sloupy vypadající jako stromořadí, valící se láva, zábradlí a lavičky v jednom. A hodně mozaiky na každém kroku.

 

 

 

Jsem spisovatelka a mentorka. S mou knihou se zasníte, zasmějete, prožijete všechny druhy emocí. Můžu být také vaší průvodkyní na cestě za splněním si svého podnikatelského snu, aby vaše cesta byla přímá a smysluplná. Naučím vás spočítat si rizika, zisk a vydělávat peníze.