Španělské srdce uprostřed Evropy

Moře jako inspirace

Celý duben jsem strávila na Mallorce. Pouhé tři dny z měsíce jsem si dala dovolenou a podívala jsem se na svá oblíbená místa. Ty vám příště také představím.

Ke svému klidu, inspiraci, rozjímání, ale i pracovním nápadům potřebuji moře. Pro někoho je fajn koukání do blba, pro mě do moře. Je to pro mě symbol svobody. Ale také budí respekt. Abych mohla v klidu pracovat s výhledem na moře, vybrala jsem si mallorský venkov. Španělsko obecně je moje srdcová záležitost. Životní styl, kuchyně, architektura, Dalí, Gaudí. Také španělština. Miluji její patos. V této řeči zní některé věci naprosto skvostně. Přesně ty, co byste v češtině nikdy neřekli nebo pokud ano, budete vypadat podezřele.

Výhled na moře

Doporučení: Lucie s Patrikem provozují na venkově u městečka Portocolom malý penzionek. Typický kamenný mallorský dům, kde sami bydlí. S nimi ještě pár zvířátek a pejskové. Tajná informace: Lucie je úžasná kuchařka. Web: www.mallorcajinak.cz

Hvězdy mně přály?

Ano, hvězdy mi rozhodně přály. Naservírovaly mi pády i vzlety. Ale tak se také jmenuje můj nový román, který za měsíc vyjde. A na tomto webu si ho budete moci koupit. V pravý čas se vše dozvíte. Aby se mi povedlo knížku dopsat, musela jsem na pár týdnů zmizet. Právě na mallorský venkov k Lucii.

 

Umění žít

Pokud pominu jednotlivé provincie a jejich specifika, celé Španělsko spojuje dovednost, kterou bych nazvala „umění žít“. Čím dál víc si to uvědomuji, jak mi toto v Čechách chybí. Jací tedy jsou Španělé, krom toho, že nespěchají? Jsou velmi komunikativní, srdeční a temperamentní. Požitkáři v pravém slova smyslu. Vychutnávají si každou minutu života, ale také každé sousto, které vezmou do úst. Sdílí vše se svými blízkými a jsou s nimi v kontaktu. Milují své děti, ale i své staroušky. Jednají spolu s určitou hranicí úcty. Jsou také kontaktní a pozorní.

 

Španělská kuchyně

Už jsem to sousto nakousla, že Španělé jsou požitkáři, vychutnávající si skvělé jídlo. Ze všech jihoevropských kuchyní je mi ta španělská nejbližší. Obsahuje všechno, co miluji. Jídla vařená v jednom hrnci, husté polévky s luštěninami, zeleninová jídla. Rajčata, papriky, olivy, česnek, cibule, olivový olej, brambory, lilek, cuketa, kvalitní maso, ryby, mořské plody, citron, římský kmín, šafrán, tymián, sušená paprika, kurkuma. A v neposlední řadě káva a víno.

Zdají se vám tyto suroviny jako směs španělské a arabské kuchyně?

Máte pravdu. Nejen lokace, ale i historie a tradice ovlivní každý národ a jeho vaření. Vždyť Maurové, tedy muslimové ze severní Afriky, pobyli na území Pyrenejského poloostrova zhruba 700 let. A to je hodně dlouhá doba na to, aby nezanechali po sobě stopu. Stopu nejen v jedinečném mixu architektury, ale také v kuchyni.

Doporučení: Tento článek vznikl na popud kamarádky Evy Pecháčové. Zadání: inspirace Španělskem pro zdravá jídla. Tak jsem to vzala trochu víc zeširoka.

Eva se věnuje výživovému poradenství a pomáhá ženám zhubnout. Tajná informace: Dělá to trochu jinak – s opravdovou podporou a empatií. Web: www.optimalnihubnuti.cz

Inspirace španělskou kuchyní u mě v kuchyni

Vyhovovalo by mi, kdybych mohla vařit ještě víc španělsky. Jsou věci, které prostě nepřeperu. Čerstvé mořské potvory nebo ryby, to nemám šanci. Neustálý přístup k právě uzrálým rajčatům, to se také nechytám. Naštěstí i uprostřed Evropy dost věcí lze.

Inspirace španělskou kuchyní – losos a zelenina

Kvalitní olivový olej

Neměla jsem ho ráda. Olivový olej jsem vlastně nesnášela, až to té chvíle, než jsem ochutnala dobrý, drahý, kvalitní a extra panenský. Vybírejte si. Já ho dávám hlavně do salátů.

Tip na použití oliváče: Na Mallorce jsem se naučila super rajčatovou salsu. To postrouháte vnitřek rajčat. Tam na to mají spešl druh s tuhou slupkou, která se nejí. Ochutíte olivovým olejem, česnekem, kapkou vinného octu, sůl, pepř. A tato dobrota patří na toust nebo chleba. Dál můžete, nebo nemusíte, dát nahoru sýr, šunku, co chcete. Vyřadíte tím ze hry margaríny a mazací sýry.

 

Polévky

Jakoukoliv luštěninu a kořenovou zeleninu společně uvařím. Dám do mixéru. A mám základ na polévku, která zasytí.

 

Gazpacho – skvělá záležitost na léto

Je to studená nevařená zeleninová polévka. Nakrájím si okurku a rajčata bez semínek a slupky. Může být i paprika. Dále červená cibulka, stroužek česneku, olivový olej, sůl, pepř. Opět v hlavní roli mixér. Fajn je gazpacho ozdobit na drobno nakrájenou červenou cibulkou a vším v polívce použitým.

Gazpacho

Jako přílohu Tumbet

Tumbet je skvělá zeleninová příloha. Je to zapečená, na plátky nakrájená, zelenina a rajský protlak. Může to být brambora, cuketa, paprika, lilek, rajče, někdy dám i cibuli nebo česnek. A olivový olej.

 

Tumbet

Jídla z jednoho hrnce

Ráda vařím, peču, dusím vše dohromady. Nevím, jestli za to může malá kuchyň nebo fakt, že jedna potravina předá chuť druhé. V jednom hrnci je maso, zelenina i brambory. A to vše zaleji drcenými rajčaty. Sůl, pepř, tymián, špetka římského kmínu.

 

Variace na paellu

Nemám ráda rýži. Uvařenou samotnou bílou rýži. Snesu ji jen, pokud plave. Proto jídla s rýži vařím také v jednom hrnci, resp.ve woku. Jak na ni? Na pánev dám olivový olej, česnek, kuřecí maso. Nechám maso zatáhnout. Osolím, opepřím. Přidám nakrájenou papriku a cibuli (ideálně šalotku). Tady je ta chvíle, kdy bych chtěla dát nakrájenou sépii. Ta skoro nikdy není. Dále rajčata loupané, sekané z plechu (nebo zavařené od maminky). Když se to chvíli podusí přidám bílé víno. Nechám odpařit alkohol. Dále podleji vývarem a přidám propranou rýži. A pak už jen hlídat, aby se rýže uvařila. Popřípadě znovu dodat vývar. Do paelly se dává pro barvu šafrán. Nahrazuji kurkumou a červenou paprikou. Víte o tom, že Španělé na pánev sypou rýži do kříže přes celou pánev? Dělají to lepší odhad poměru rýže:tekutina.

Jde to i bez masa. Nahradit kuře kousky ryby. Nebo jen zeleninou. Paella to není, ale inspirace stačí.

 

Tortilla

Je to typické bramborovo-vaječné jídlo. Pro mě rychlý teplý občasný oběd. Nemám speciální pánev, dělám ve woku nebo na obyčejné teflonce. Oliváč, šalotka, syrové brambory nakrájené za maximálně 1cm kostičky. Když jsou brambory skoro měkké, přidám rozšlehané osolené a opepřené vejce. Nemíchat! Když je tortilla zespodu hotová, opatrně ji přesunu na talíř, přiklopím druhým talířem a rychle otočím. Vrátím na pánev dodělat i z druhé strany.

 

Tapas

Naprostý gastro symbol Španělska. Co to je? Malé množství různých mňamek. Olivy, malé kousky pikantní klobásy, sýr, teplé saláty z mořských plodů apod. Vychází to také z historie, kdy si drinky v baru přikrývali před sluníčkem, a možná i hmyzem, malým táckem. A škoda prázdného tácku, tak proč ho nevyužít, že?

Moje tapas variace nebo-li dobrůtky na sousto nebo dvě: jednohubky s pomazánkou z tvarohovým základem. Pečivo nahradím kolečkem/čtverečkem zeleniny – okurka, větší mrkev, paprika. Tvaroh smíchám s bylinkami (kopr nebo pažitka nebo petrželka), trochu osolit, pepř. Tvaroh se dá smíchat s čímkoliv: s rybičkami v plechu, s tuňákem, se strouhanou ředkvičkou, se strouhanou mrkví.

 

Ensalada Rusa

Je poměrně často nabízené tapas (hlavně v Andalusii). Je to něco jako bramborový salát. Dělám ho i na Štědrý večer nebo jen tak. Ingredience: vařené brambory, kyselá okurka, zelené olivy, plechovka tuňáka, šalotka, zakysaná smetana s bílým jogurtem, hrášek.

Letní drink

Dobré pití na závěr:

Pokud se chci napít něčeho alkoholického, ale přitom nechci, tak ideální inspirace je Tinto de verano. Mladé červené víno s La Casera – citronová limča. Je to oblíbený letní drink. Víno ředí proto, aby se nesestřelili alkoholem.

Moje verze: Sodovka nebo voda, led, citrón, deci vína. Může být jakékoliv barvy. Jak máte rádi nebo preferujete.

Dokonce i sekt, nebo-li Cava, v některých oblastech pijí s ledem a citrónem.

Za zmínku stojí víno z kraje Rioja. Skvělé a za pár korun pořídíte v Lidlu.

 

 

Jsem vypravěčka příběhů. Slovo je můj pracovní nástroj. Díky mému programu Tvůj příběh prodává tě provedu tajemstvím příběhu a emocí. Příběh je mocný - prodává, získává klienty, plní sny.