Vlastní zkušenost je nepřenosná

Jak se plní podnikatelské sny? Někdy lehce, jindy hůř.

Jsem na volné noze už od střední školy a mám ekonomické vzdělání. To byl trochu ústřel, vzhledem k tomu, že mám všechny možné umělecké talenty a bohémskou povahu. Splnila jsem si svůj sen – mít taneční školu a diskotéku. A kladla jsem si, jako marketér amatér a letitý podnikatel, úplně stejné otázky jako vy. A metodou pokus omyl šla vpřed. Někdy lehce, jindy hůře. Jsem šťastná za to, že můj sen – taneční škola a k ní diskotéka a bar v karibském stylu – byl zhmotněn. Věnovala jsem svému snu dvanáct let. Ale i přes veškeré úsilí, propočty a krev, jsem svůj sen zavřela.
V pauze, která se tímto krokem otevřela, jsem si doplnila marketingové vzdělání. Praxe jsem za sebou měla hodně. Ta nudná teorie chyběla. I když jakákoliv teorie je nuda, ukázala mi věci, které jsem zahlcená pokus-omyl praxí neviděla. Své vlastní chyby.

Otevíráme! Show začíná!

Po několikaletém působení tanečních kurzů v pronajatých prostorách otevírám diskotéku a bar a taneční školu v jednom. Nádherný prostor v centru Prahy, který vás přenese na Kubu v momentě, kdy vstoupíte. Teď mě napadl slogan: Nejlevnější letenka na Kubu – vstupné do Rincon latino!

Snad den před otevíračkou vyhořela eletrika. Najednou, aby se otevřelo s minimálním zpožděním, jsem měla z minuty na minutu společníka. Za jeho peníze se opravily rozvody.
Když začnete podnikat jste si sami sobě také sekretářkou, ekonomem, účetní, právníkem, technickou podporou, zákaznickým servisem, prodejcem, marketérem a většinou i uklízečkou. Nejen, že málokdo obsáhne všechny profese, ale pokud v tom ještě nejste sami, tak si přestanete být sami svým pánem. Musíte si obhajovat své názory a vyvracet názory špatné. A v neposlední řadě si dělit zisk. Čím více společníků v podnikání, tím větší problém. A tím více zbytečně vynaložené energie na svém podnikání necháte.

Neřešila jsem vývoj značky a produktu a jeho životní cyklus. Jak se praví v nudné teorii. Neřešila jsem vize. Neřešila jsem dlouhodobé investice. Převzala jsem i v podnikání „kubánský životní styl“, žít ze dne na den. Každý den jsem věnovala velikánské úsilí a energii problémům typu: proč musíme kupovat drahý rum u drahého dodavatele? Protože v tom levném nevíme, co je v té lahvi. Proč platíme ochranku? Protože dbáme na bezpečnost svých hostů. Proč kupujeme pomeranče za rohem ve večerce? Protože barman neumí napsat kompletní seznam na nákup. A další desítky a stovky nesmyslů, které mě vyčerpaly a odváděly pozornost od důležitých věcí. Ale tlačila jsem to dál. Je to přece můj sen. Mé srdce. Připadala jsem si jako ledoborec. Trvalo několik let, než mi došly síly. A já jednoho dne zjistila, že konec je neudržitelný. Nemám sílu, nemám peníze a nechápu, proč se to děje.

Show skončila…

Zavřela jsem svůj sen. Po několika měsících doma jsem zase zpět ve školních lavicích. Dodnes si pamatuji ten moment, kdy jsem o svém snu a jeho krachu povídala v kavárně svému spolužákovi. A najednou mi došlo, kde jsem udělala chybu. Bylo to několik let předtím, než jsem si myslela. Nudná teorie o marketingové strategii se mi v hlavě spojila s praxí. Vidět své chyby bolí. Ale bez nich nedojde k uzdravení.

září 2016

Jsem spisovatelka, copywriterka a mentorka. S mou knihou se zasníte, zasmějete, prožijete všechny druhy emocí. Mohu být také vaší průvodkyní na cestě za splněním si svého snu - vydáním své vlastní knihy. Budu také pro vás tady, pokud potřebujete zasvětit do světa copywritingu - tedy uměním napsat text tak, aby vydělal peníze.